Pirmoreiz veikts padziļināts pētījums par arhitektūras pakalpojumu nozari Latvijā

infografiksinfografiks

17.12.2014

SIA „Smart Property Group” 2014. gada septembrī veica pētījumu par arhitektūras pakalpojumu tirgu Latvijā, kurā tika noskaidrotas būvniecības un arhitektūras tirgus tendences, tā attīstība, tika analizēti galvenie tirgu raksturojošie rādītāji. Līdz šim arhitektūras un būvniecības pakalpojumu tirgus ir ticis maz analizēts un padziļināts pētījums līdz šim nav veikts. Krīzes laikā piedzīvotais būvniecības apjoma kritums atstājis „dziļu robu” nozarē. Kā noris tirgus atlabšana?

Pētījuma dati rāda, ka 2014. gada 1. pusgadā kopējais būvniecības apjoms, salīdzinot ar iepriekšējo pusgadu, palielinājies par 19%. Nozīmīgs pieaugums vērojams arī arhitektūras tirgū, kas pieaudzis par 5%.

Balstoties uz „Centrālas statistikas pārvaldes” datiem secināts, ka izaugsme būvniecības nozarē atsākusies 2012. gadā, kad tirgus apjoms palielinājies par 23%, salīdzinot ar iepriekšējo periodu. Jau kopš 2011. gada vērojams pastāvīgs arhitektūras pakalpojumu pieaugums, tomēr jāsecina, ka būvniecības nozare kopumā attīstās straujākos tempos.

„Nākamā gada laikā būvniecības nozarē būs vērojams industriālo objektu īpatsvara pieaugums. Tas paredzams jomās, kuru komercdarbība nav cieši saistīta ar Krieviju un Ukrainu,” prognozē Mārtiņš Vavilovs, SIA „Smart Property Group” valdes loceklis.

Noskaidrots, ka TOP 5 lielākie būvniecības segmenti Latvijā 2013.gadā ir bijuši daudzdzīvokļu ēkas, rūpnieciskās ražošanas ēkas un noliktavas, administratīvās ēkas, izglītības un zinātniskās pētniecības iestādes, vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības ēkas, kā arī benzīna uzpildes stacijas.

Būvniecības nozarē vērojama liela koncentrēšanās uz Rīgu un Rīgas rajonu, kopumā tas veido 77% no kopējā būvniecības apjoma valstī. Ciešāk pētot arhitektūras nozari, secināts, ka tā ir ļoti sadrumstalota, jo tā galvenokārt sastāv no daudziem maziem arhitektu birojiem. TOP 3 lielāko tirgus spēlētāju kopējais apgrozījums veido vien 13% no kopējā tirgus apjoma.